Krásné sportovní léto všem!

Vážení rodiče, žáci a žákyně, kolegové a kolegyně a všichni, kdo právě čtete tyto řádky,

v posledních letech se stalo tradicí sladit téma závěrečné řeči s grafikou našeho webu. Letos padla volba na supersportovní rok.

Nedávno skončilo pro nás zlaté Mistrovství světa v hokeji, probíhá fotbalové Euro 2024, včera vyvrcholila Letní olympiáda dětí a mládeže v Č. Budějovicích, za dveřmi jsou hry XXXIII. Olympiády v Paříži, postavili jsme nejlepší vydří dráhu, byli dvakrát v reportáži ČT 4 Sport a trénovali s olympioničkou Šárkou Kašpárkovou.

Musím také zmínit, že jsme letos sportovali pro Šimona a společně jsme jen na Tylovce vybrali 60.840 Kč, na celé akci Run and Help 2024, která právě vrcholí, se pak pro Kačku a Šimona a další vybralo více jak 1,5 mil. Kč.

Proč je sport hlavně pro děti důležitý?

Posiluje zdraví a imunitu. Že díky sportu získáváme fyzickou zdatnost, výdrž a obratnost – to už dnes každý ví. Jen málokdo si však naplno uvědomuje, jak blahodárně působí na naši mysl či imunitní systém.

Míří na dosažitelné cíle. Mít sebevědomý cíl postavený na reálných základech – i to se bude v životě jednoznačně hodit. Při sportovních aktivitách se každý naučí poznat své silné i slabší stránky.

Získají zdravé sebevědomí. Tím, že se děti setkávají s neúspěchem, ale také poznávají své možnosti a zároveň překonávají sebe sama, zdravě posilují a budují své sebevědomí.

Komunikují v týmu. Mezilidské vztahy jsou alfou a omegou našich životů. A sport je pro tuhle životní „disciplínu“ ideálním učitelem. Naučí děti spolupracovat s ostatními, respektovat trenéra a stát se součástí společného týmu.

Zvyšují odolnost. Právě nejrůznější sportovní aktivity nás učí vystoupit z komfortní zóny – zvládnout i podmínky, které pro nás v tu chvíli nejsou ideální.

Utečou z digitálního světa. Na to, jestli je zdravé, když se děti občas nudí, panují různé názory. Když ale kvůli nudě unikají do nereálného virtuálního světa, nijak jim to neprospívá. Sport je prostředek, který napomáhá udržovat zdravou rovnováhu – balancovat mezi realitou a výdobytky moderní doby.

Děkuji vám všem, žákům, pedagogům, nepedagogům, rodičům a přátelům školy za spolupráci, přeji vám všem ještě jednou krásné sportovní léto, užijte ho ve zdraví a načerpejte síly. Objevte a vyzkoušejte nové sporty, vychutnejte si léto s pádlem v ruce, v sedle kola nebo koně, pověste si na krk byť čokoládovou medaili…

Po letní reklamní přestávce na shledanou v pondělí 2. září 2024.

Sportu a létu zdar!

Pavel Koc, ředitel Tylovky